Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor se nachází na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor. Vzniklo z osady jménem Haida. V průběhu 18. století došlo k rozvoji sklářské výroby a obchodu se sklem. Dnes jsou hlavní centra kulturního života městské divadlo a kino.

Vývoj výroby a zušlechťování skla vystavuje sklářské muzeum na náměstí Míru. Expozice muzea představuje sklo od 17. století do současnosti a formou názorných modelů sklářských dílen seznamuje se sklářskou výrobou. V okolí i ve městě je řada malých dílen na výrobu a zušlechťování skla. Každé tři roky se pořádá v největším sklářském podniku CRYSTALEXU mezinárodní sklářské sympozium.

Také sportovní služby jsou v Novém Boru velmi kvalitní. Provozují se zde především tradiční sporty, pěší turistika v hezkém prostředí s mnoha značenými stezkami, cykloturistika nebo lyžování. V letních měsících je to především zrekonstruované koupaliště, volejbalové a tenisové kurty. Po celý rok lze využívat sportovní halu. Mezi výjimečné sporty patří orientační běh a hra Squashe v nové hale i s relaxačním příslušenstvím (sauna, vířivá vana, masáže).

Přírodní dominantou města je kopec Klíč, zalesněná kuželovitá hora, sahající do nadmořské výšky 760m. Z vrcholu se naskýtá výhled do širého okolí. Na západní straně této přírodní rezervace se rozprostírá kamenné moře. Na Klíči se zdržuje i menší stádo kamzíků.

Městské kino Lužické hory z Klíče Radnice v Novém Boru

OKOLÍ NAŠEHO PENZIONU

Polevsko – Tato obec leží v kopcovitém terénu uprostřed luk a lesů. Svým horským charakterem umožňuje pěší turistiku a cykloturistiku. V zimě je možnost využít značené a upravené běžecké stopy a lyžařskou sjezdovku s vlekem. Je zde také možnost využít moderní tenisové kurty a volejbalové hřiště. V Polevsku lze také navštívit sklářské hutě, kde si můžete sami vyzkoušet práci sklářů.

V Novém Oldřichově, vesničce nedaleko Kamenického Šenova, můžeme najít nejrozsáhlejší Hasičské muzeum svého druhu u nás. Ukazuje stovky často unikátních exponátů, jež dokládají boj člověka s ohněm od středověku až po současnost.

Modlivý důl – Kaple na způsob Lourdské jeskyně vytesaná do pískovcové skály v Modlivém dole poblíž Svojkova, vesničky ležící nedaleko obce Sloup.

Panská skála je lokalita evropského významu. Tato národní přírodní památka je klasickou ukázkou sloupcovitého rozpadu čedičové horniny vytvářejícího podobu kamenných varhan. Vznikla sopečnou činností v třetihorách. Pěti až šestiboké sloupky jsou až 20m dlouhé a v průměru mají 20 – 40cm.

Diskuze