Tipy na výlety‎ > ‎

Hrady a zámky


Hrady a zámky

Královský hrad Bezděz v jižní části Českolipska patří bezesporu mezi naše nejznámější a to především díky své bohaté historii. Pro většinu návštěvníků představuje klasický středověký hrad, neboť se bez větších přestaveb zachoval ve své gotické podobě až do dnešních dnů. Součástí hradu je také nově zrekonstruovaná gotická kaple. Charakteristická silueta hradu na znělcové homoli daleko viditelná z českého vnitrozemí, tvoří nezapomenutelnou dominantu regionu.

Hrad Lemberk se nachází u města Jablonné v Podještědí. V dnešním zámku jsou ukryty základy zdiva ze 13. století, kdy zde žil Havel z Lemberku a jeho žena Zdislava, opěvovaná obroditelka a patronka rodin. Nedávným svatořečením vstoupila do evropské církevní tradice. Ostatky svaté Zdislavy jsou uloženy v podzemních katakombách chrámu sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Tato stavba zaujímá přední místo barokní architektury ve střední Evropě. 

Zámek v Zákupech s rozsáhlým zámeckým areálem je spojen s mnoha důležitými osobnostmi. Při prohlídce zámku na návštěvníka dýchne zvláštní romantikou zašlých časů císařské letní rezidence. Malíř Josef Navrátil zde po sobě zanechal největší kolekci nástěnného i nástropního malířství 19. století na českých zámcích. V zámeckém příkopu lze také spatřit medvědy. K oddychu a relaxaci slouží rozsáhlý zámecký park.

Sloup - největší skalní hrad v Čechách vytesaný do pískovcového masivu stolové hory pochází z přelomu 13. a 14. století. Prvotně sloužil jako strážní hrad na ochranu obchodní cesty. V době husitské měl funkci opevnění. V 17. století osidlovali hrad poustevníci, kteří hrad rozšiřovali. Myšlenka vybudování kapucínského kláštera však nebyla nikdy uskutečněna.


Jedlová (774 m) - mohutný znělcový kopec je třetí nejvyšší vrchol Lužických hor. Leží asi 2 km od Jiřetína pod Jedlovou. Název pochází od původních jedlových porostů, které jsou dnes nahrazeny smrkovými lesy. Dominantou hory je kamenná rozhledna s restaurací. Z vrcholu je vidět do širého okolí. Milovníkům zimních sportů slouží dva lyžařské vleky se svými sjezdovkami a množství běžeckých tratí.

Tolštejn v Lužických horách - rozsáhlá zřícenina středověkého hradu vyčnívající z okolních pískovců byla postavena na okraji téměř kolmé znělcové stěny. Nachází se asi 2 km od obce Jiřetín pod Jedlovou a má strategicky velmi výhodnou polohu. Ve 13. století sloužil hrad k ochraně obchodní cesty z Čech do Lužice. Později byl využíván k obraně před různými nepřáteli. V 17. století však Švédové hrad dobyli a zapálili. Zcela vyhořelý hrad už nikdy nebyl obnoven.

Dýmník (596 m) - 15 metrů vysoká rozhledna je v poslední době cílem mnoha turistů. Leží asi 3 km od Rumburka a je z ní nádherný výhled nejen do Čech, ale i za hranice do Německa. Tato rozhledna byla v roce 1896 postavena na náklady A. Wenshucha. V roce 1994 byla zrekonstruována.