Sportovní vyžití vn

Sportovní vyžití
Ti, kteří vyznávají aktivní formu odpočinku, si v Máchově kraji opravdu přijdou na své díky bohaté nabídce různorodých sportovních aktivit. Pokud se rozhodnete vyzkoušet si některou z aktivních forem poznávání Máchova kraje, ale chybí vám zkušenosti či vybavení, jsou tu specializované cestovní kanceláře a půjčovny, díky kterým můžete svůj záměr uskutečnit.
Víte že,
Karel Hynek Mácha je jeden z prvních dálkových chodců? Při své pěší cestě do Itálie přes Alpy, která trvala měsíc, ušel průměrně denně 60 km. Páteřní turistickou trasou Máchovým krajem je tzv. Máchova cesta, která má mezinárodní označení E 10 - Evropská dálková cesta. Pro milovníky cykloturistiky má Máchův kraj přímo ideální podmínky. Terén je mírně vlnitý, značené cyklotrasy vedou po vedlejších málo frekventovaných silničkách nebo po lesních cestách. K dispozici jsou výborně zpracované mapy v měřítku 1:25 000 (Českolipsko, Ralsko, Kokořínsko) a dokským infocentrem zpracované Tipy na cyklovýlety v okolí Doks.
Vodní sporty, lodní doprava
Máchovo jezero
Máchovo jezero na svých čtyřech plážích nabízí celou řadu sportovního vyžití a dalších služeb pro trávení příjemné dovolené.
Hlavní pláž Doksy a Klůček
Široký sortiment služeb na hlavní pláži a pláži Klůček, jejíž část je vyhrazena milovníkům stanování u vody, uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky. Projížďky po vodní hladině na různých typech plavidel (veslice, šlapadla, kánoe či windsurfing), masáže, nohejbal, plážový volejbal, vodní fotbal, adrenalinové sporty (od skákacího hradu po závěsné trampolíny), tobogán, lezení v korunách stromů a především koupání patří mezi nejoblíbenější zábavy.
Hlavní pláž ve Starých Splavech:
Nabízený sortiment služeb: plovoucí bazén, aquapark (vodní trampolíny různých rozměrů, skluzavky, lezecké stěny na vodě ve tvaru ledovců, kolotoče a houpačky na vodě nebo vodní katapulty). Všechno ve velikosti jak pro děti tak i pro dospělé. Vodní volejbal, nohejbal šlapadla, lodičky, obří skluzavky, plážový volejbal, stolní tenis. Veškeré atrakce včetně lehátek se slunečník na pláži jsou v ceně celodenního vstupného.
Pláž Borný:
Nejdelší písčitá pláž Máchova jezera s autokempem nabízí tyto možnosti vodních sportů: půjčovna windsurfingů, šlapadel, plážový volejbal, dětský koutek. Část pláže je určena pro nudisty.
Lodní doprava na Máchově jezeře
Lodní doprava na Máchově jezeře má svou téměř 90letou historii. V červnu 1920 byl spuštěn na vodní hladinu parníček Greif, v roce 1924 jej už vystřídaly motorové lodě Maria a Tista. Po druhé světové válce byly stávající lodě přejmenovány podle hrdinů Máchova Máje na Hynka a Jarmilu, v květnu 1959 vyplula zatím největší loď Máj, která jediná je českého původu. Nejmladší loď Racek brázdí vody jezera od roku 1966.
Okružní plavba lodí po Máchově jezeře
V současné době jezdí lodě od května do října. Ovšem v květnu, červnu, září a říjnu pouze na objednávku u společnosti Regio Máchova kraje, a. s., která plavbu zajišťuje. Okružní jízdu po Máchově jezeře lze podniknout v červenci a v srpnu od 9 do 17 hodin z Hlavní pláže v Doksech, v úterý a pátek ve 14 hod. ze Starých Splavů a ve středu a v neděli v 10:30 hod. od hotelu Port, který leží na břehu jezera mezi Doksy a Starými Splavy. Okružní plavba trvá 30 min.
Cena okružní plavby za dospělého: 85 Kč
Pro vlastníky slevové Benefit karty: 75 Kč
Dítě (4 - 15 let): 40 Kč
Jachting
Počátky jachtingu na Máchově jezeře sahají až do roku 1920. První Jachtklub Máchova jezera (JMJ) byl však založen v roce 1945 osmi obyvateli místní osady Staré Splavy na severním břehu Máchova jezera. V té době netušili, jak úspěšnou část sportovní historie začínají psát. JMJ se stal úspěšným pořadatelem celé řady jachtařských závodů včetně mezinárodních regat, které mají tradici dodnes. Plachtění na jezeře není výsadou jen zkušených jachtařů. Pro ty, kteří si chtějí dopřát tento nevšední zážitek, jsou zde k dispozici dva jachetní kluby (YC Doksy a JMJ Staré Splavy), které nabízejí rekreační plachtění po Máchově jezeře, a to nejen v létě, ale i v zimě po zamrzlé hladině.
Vodní lyžování
U Stráže pod Ralskem je vyhledávaná vodní nádrž Horka, která nabízí závěsné vodní lyžování. Délka vleku je 830 m, disponuje 8 závěsy a na vodě je 8 m boardslide a menší kicker. Celý vlek je možné si předem rezervovat avšak pouze mimo provozní dobu. K povinné výbavě patří vesta, která je v ceně jízdného.
Sjíždění Ploučnice
Řeka Ploučnice se svými meandry je oblíbená mezi vodáky. Celoročně je řeka splavná ze Stráže pod Ralskem, kde vytéká z velkého rybníka, až do Labe. Nejzajímavější úsek jejího horního toku ze Stráže pod Ralskem do Brenné je často splouván vodáky. V tomtu úseku se nachází Průrva Ploučnice (viz kapitola Technické památky). Úsek mezi městem Mimoní a Vlčím Dolem je pak opravdu hezkým kusem přírody nabízející romantiku volného táboření a pískovcových skal. I když Ploučnice nepatří mezi obtížné toky, přesto vodákům připravuje řadu nelehkých úseků v podobě spadlých stromů a větví. Máte-li nouzi o nevšední zážitky a trochu dobrodružné srdce, můžeme vřele doporučit. Pokud nevlastníte potřebné zkušenosti či potřebnou výstroj, tak právě pro vás je ve Stráži pod Ralskem CK Vokotur, která zařídí vše potřebné.
Rybolov
K rybolovu je oprávněn občan České republiky, který získá rybářský lístek a povolenku k lovu ryb. K rybolovu je oprávněn i cizinec, který si po doložení, že je v rybářském spolku ve své zemi, zakoupí rybářský lístek (na obecních úřadech s rozšířenou působností - Česká Lípa) a povolenku k lovu ryb. Povolenku k lovu pro dané rybářské revíry vydávají uživatelé rybářských revírů zpravidla za úplatu. Povolenky jak pro občany ČR tak i pro cizí státní příslušníky jsou rozlišeny dle délky platnosti na denní, týdenní, čtrnáctidenní, měsíční a roční. Platnost povolenky si určuje každý provozovatel rybářského revíru sám.
Rekreační rybolov Nový rybník Staré Splavy
Nový rybník se nachází necelý kilometr od Máchova jezera. Rybník má rozlohu 2,5 ha a hloubku 1 - 3 m. Jedná se o dobře zarybněný revír, kde jsou ryby během roku několikrát dosazeny. Kromě lososovitých ryb jsou zde všechny běžné druhy ryb. Výjimkou je červená forma japonského kapra Koy, který je zde chovný a je celoročně hájen. Chytat může každý, povolenky lze zakoupit přímo u rybníka, popřípadě si zapůjčit kompletní vybavení k rybolovu. Pro žíznivé a hladové rybáře je k dispozici chatka u vody. Vedle rybníka je i chatový tábor, kde je možnost sjednat celodenní stravu nebo ubytování.
Sportovní rybolov Pateřinka
Rybník se nachází na konci města Obora u Doks 5 km od Máchova jezera. Povolenky k lovu ryb se prodávají přímo na místě.
Sportovní rybolov na Čepelském rybníku v Doksech
Rybník se nachází pod náměstím Republiky v Doksech. Hojně zarybněný rybník (kapr, tolstobik, lín, amur, bílá ryba aj.). Povolenky k lovu ryb se prodávají přímo na místě.
Atletika
Kondiční běh mimo dráhu má v Doksech tradici od samého počátku velkého běžeckého boomu v polovině 70. let. Nekonečné kilometry cest s rovným měkkým povrchem v okolních lesích lákají k soustředění špičkové sportovce a ke kondičním výběhům stovky rekreantů.
TENISOVÝ KLUB DOKSY
V nádherném prostředí Masarykova parku v Doksech u Máchova jezera se nachází uzavřený tenisový areál s pěti velmi kvalitními antukovými dvorci. Vedle klasických tenisových dvorců jsou k dispozici dva tréninkové dvorce s menšími výběhy a jeden dvorec s umělým povrchem (nisaplast). Po celou sezónu je zajištěno velmi kvalitní trenérské zázemí, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Kvalifikovaní trenéři se mohou věnovat individuálně i celým skupinám. Pomohou vám také při výběru tenisových raket a ostatních doplňků, které si můžete vybrat na místě. Součástí areálu je ubytování s celkovou kapacitou 17 lůžek. Dále zde najdete klubovnu s krbem, televizí a občerstvením. Více info: www.tenisdoksy.kvalitne.cz
Další tenisové kurty jsou také ve Starých Splavech, v areálu Hotelu Port a České Lípě.
Adrenalinové sporty
Na přístupové cestě na hlavní pláž v Doksech a Starých Splavech si o sezoně mohou přijít na své milovníci adrenalinových sportů při lezení po lanech (Jungle creek) vysoko v korunách borovic.
Paintball u Srní
Při této akční hře si můžete vyzkoušet svou schopnost přežít. Hraje se v lese nebo na louce, velikost hřiště je 100 x 100 m. Hra tvá asi 15 minut. Minimální počet hráčů je 10 osob.
Jezdectví
V obci Vrchovany (www.vrchovany.cz) vzdálené 6 km od Doks směrem na Dubou pod zříceninou hradu Starý Berštejn je v krásné přírodě turistická jízdárna, která nabízí po celý rok projížďky na koních a ponících. Jízdárna Zakšín(www.zaksin.cz) nabízí zájemcům po celý rok projížďky v krásné krajině CHKO Kokořínsko. V České Lípě své služby nabízí Klub westernového ježdění.
Sportoviště
V případě nepříznivého počasí lze trávit aktivně volný čas v krytých sportovních halách. Kromě míčových her, kuželek či bowlingu, lze posilovat ve fitness centrech, protáhnout tělo při aerobiku či kalanetice, nahřát se v sauně a chytit zdravý bronz v soláriu.